Prezerwatywy są jednym z najpopularniejszych i łatwo dostępnych środków antykoncepcyjnych. Zmniejszają ryzyko zajścia w ciążę o 98% oraz zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednak skuteczność prezerwatyw zależy w dużej mierze od tego, czy używasz ich we właściwy sposób. Niestety wielu mężczyzn nie zastanawia się nad tym, czy robi to dobrze, myśląc, że nie ma w tym żadnej filozofii. Przez to później zdarzają się nagle uszkodzenia, czy inne wpadki. Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Co musisz wiedzieć o używaniu i przechowywaniu prezerwatyw? Jakie są rodzaje i jak dobrać rozmiar prezerwatywy do swojego członka?
Jak założyć prezerwatywę? Prawidłowe zakładanie prezerwatywy
Prezerwatywę należy założyć w stanie pełnego wzwodu. Otwórz palcami opakowanie od strony ząbkowanej, nie używając do tego zębów, nożyczek i innych ostrych przedmiotów, które mogłoby ją uszkodzić. Wyjmij delikatnie prezerwatywę i ułóż zbiorniczkiem do góry, tak, aby rozwijała się do dołu. Zbiorniczek jest miejscem, w którym zbiera się sperma. Ściśnij zbiorniczek i całość rozwiń wzdłuż członka. Jeżeli w trakcie stosunku zauważysz, że prezerwatywa zaczyna się zwijać, należy rozwinąć ją z powrotem, aby całkowicie nie zsunęła się z członka i nie utknęła w pochwie.
Po wytrysku przytrzymaj prezerwatywę, aby nasienie nie wydostało się na zewnątrz i ostrożnie wyjmij penisa. Następnie ściągnij prezerwatywę z członka, zwiąż ją i wrzuć do kosza. Prezerwatywy nie należy spłukiwać w toalecie, ponieważ może to doprowadzić do zatkania toalety.
Jak używać prezerwatyw? Jak je przechowywać?
- Przy wyborze prezerwatyw zwróć przede wszystkim uwagę na to, czy mają znaczek jakości, datę ważności, a także czy nie mają uszkodzeń. Jeśli są przeterminowane wyrzuć je do kosza
- Używaj prezerwatywy za każdym razem, gdy uprawiasz seks. Prezerwatywę należy zakładać przed rozpoczęciem stosunku, a nie w trakcie trwania
- Nie przechowuj prezerwatyw w portfelu, ponieważ ciepło i tarcie może je uszkodzić
- Kupuj prezerwatywy ze sprawdzonego źródła. Używaj lubrykantów tylko tych, które są przeznaczone do używania z prezerwatywami
- Nie zakładaj dwóch prezerwatyw jednocześnie
- Nie zostawiaj prezerwatyw w nasłonecznionym miejscu
Prezerwatywy – rodzaje
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów prezerwatyw, w różnych rozmiarach, kształtach i smakach. Można znaleźć prezerwatywy lateksowe, nielateksowe i smakowe, które powstały z myślą o seksie oralnym. W prezerwatywach smakowych znajdziesz smaki takie jak m.in. mięta, winogrona, pomarańcza, banan, truskawka czy czekolada.
Kolejny rodzaj prezerwatyw, jakie możesz znaleźć na rynku, to prezerwatywy z wypustkami i prążkami, które pozwalają zwiększyć doznania podczas stosunku. Dostępne są również prezerwatywy świecące w ciemności, rozgrzewające, które pomagają zwiększyć przyjemność obojga partnerów, a nawet kolorowe, dla tych, którzy chcą wnieść do sypialni trochę zabawy i nowości!
Prezerwatywy z poliuretanu są cieńsze, niż te lateksowe i lepiej przenoszą ciepło. Z kolei kondomy z poliizoprenu są nieco grubsze, niż z poliuretanu, ale nadal są bardziej miękkie i naturalne niż te z lateksu.
Jak dobrać prezerwatywę?
Prezerwatywy występują w różnych kształtach i rozmiarach – znalezienie idealnie dopasowanej prezerwatywy może być czasami trudne, ale jest niezbędne, aby zwiększyć maksymalnie bezpieczeństwo podczas seksu i zmniejszyć ryzyko niechcianej ciąży.
Za duża lub za mała prezerwatywa może zsunąć się z penisa, lub pęknąć, zwiększając ryzyko zajścia w ciążę lub przeniesienia choroby. Może to również wpłynąć na dyskomfort podczas seksu i finalnie Twoją zdolność do osiągnięcia orgazmu. Dlatego odpowiedni rozmiar jest nie tylko ważny ze względu na bezpieczeństwo, ale także na odczuwaną przyjemność podczas stosunku.
Aby dobrać odpowiedni rozmiar, należy zmierzyć penisa (długość i obwód) w stanie erekcji – tylko wtedy pomiar będzie najdokładniejszy. Przy doborze prezerwatywy ważniejszy jest obwód niż długość członka. Przy czym obwód powinno się mierzyć w najgrubszym miejscu prącia.
Na rynku bardzo łatwo można znaleźć prezerwatywy uniwersalne i klasyczne, które mają 53-56 mam szerokości i 180-200 mam długości. Jeżeli potrzebujesz mniej standardowych rozmiarów kondomów – mniejszych bądź większych, to łatwiej będzie je dostać w aptece lub butiku erotycznym.
Zobacz także:
Lubrykant – czym jest osmolalność i dlaczego jest tak ważna dla zachowania zdrowia miejsc intymnych?
Rozmiar penisa – jaki jest prawidłowy? Czym jest mikropenis lub penis ukryty?